uslugi ceni

Терапевтично куче


12-10-2015

Можем да ги наречем с много имена – кучета асистенти, терапевтични кучета и т.н. – но при всички случаи ролята им си остава една – да осигуряват на възрастни хора топла компания и неизменна помощ в ежедневието. На запад намират широко приложение в болници, домове за възрастни хора, хосписи, дневни центрове, докато у нас все още не са толкова популярни.

Ролята на терапевтичните кучета е да окажат положително влияние върху психическото и физическото състояние на възрастните хора при всяка своя визита. Тяхното присъствие връща спомените на старите хора за техните собствени домашни любимци, за които самите те вече са неспособни да се грижат, напомнят за семейството, децата и внуците. Кучетата са способни да ни напомнят какво е да обичаш безрезервно, въпреки напрежението през деня и тежестите на старостта. И в крайна сметка терапевтичният ефект се изразява в облекчаване на стреса, понижаване на кръвното налягане, положително влияние при хронични болки, повдигане на духа, разсейване на мъката от загуба на близък човек и много други.

За да бъде обучено едно куче като асистент, породата и възрастта са последните критерии, които имат значение. Най-важният показател е неговия темперамент. Доброто терапевтично куче е приятелски настроено към хората – търпеливо, мило и не проявява агресия в каквато и да е ситуация. То трябва да се радва на компанията на хората, да разрешава на непознати да го пипат и това да му е приятно. Веднъж отговарящо на тези критерии, кучето-терапевт може да бъде обучено допълнително за оказване на незаменима помощ в ежедневието на възрастните хора. Специфичното е, че всяко куче се обучава за конкретния човек, на когото ще помага. Някои от задачите, които то трябва да научи са:
  • да отваря врати, шкафове, хладилник;
  • да носи безжичен телефон;
  • да носи дрехи, за да помогне с обличането;
  • да вдига изпуснати предмети;
  • да дърпа инвалидна количка;
  • да помага при падане;
  • помощ с изкачването на стълби;
  • да оказва подкрепа и стабилност при вървене;
  • да светва и изгася осветлението.
Едва от околко година няколко сдружения в България правят първите стъпки в насока обучение и работа с кучета асистенти, но се надяваме зоо терапията да намери в скоро време по-широко приложение и у нас.

Снимка: lifewithdogs.tv

« назад

Напомняме ви, че дизайнът и съдържанието на този сайт са обект на авторско право. Всяко копиране може да става само с писменото съгласие на "БГ ГРИЖА" ЕООД и цитиране на източника.

Всички права запазени© БГ ГРИЖА 2011 - 2024
Уеб дизайн от alphavision